Head lugejad!
Vesinikumajandusega seotud väljakutsed on viimase viie aasta jooksul oluliselt muutunud ning on näha, et investeerimisotsusteni on jõudnud ainult väga tõhusad ja suurte konkurentsieelistega projektid. BalticSeaH2 projekti raames loome me aprillis vesinikuga seotud huvirühmade, organisatsioonide ja ettevõtete abiga Eesti vesiniku 2030. ja 2050. aasta vesinikumajanduse visioonid. Ettevalmistuseks korraldame ka teemakohaseid veebinare, mis tutvustavad olulisi teemasid ning aitavad tuvastada valukohti seoses vesinikumajanduse arenguga. Jaanuaris toimus taastuvenergia, energiataristu ja elektrihindade teemaline veebinar ning järgmine võtab aset 11. veebruaril, millel on teemaks on vesiniku väärtusahelad. Märtsis on plaanis veel innovatsiooni, tehnoloogia ja regulatsiooni teemaline veebinar.
Kui olete huvitatud vesinikust, soovite kaasa lüüa klastri tegevustes, või saata tagasisidet, ootan teilt kirju aadressile steven.sepp@vesinikuklaster.ee.
Soojalt tervitades,
Steven Sepp, Eesti Vesinikuklastri arendusjuht
Algas teine Euroopa vesinikupanga oksjon 1,2 MEUR suuruse eelarvega
Euroopa vesinikupanga teise taastuvvesiniku oksjoni taotlusvoor avanes 3. detsembril 1,2 miljardi euro suuruse eelarvega, millest 1 miljard on määratud üldisesse taotlusvooru ja 200 miljonit merendusega seotud projektidesse. Toetatakse veest elektrolüüsi teel sertifitseeritud ja tõendatud taastuvvesiniku tootmist (>5MW toomismahuga projektid) 10 aastaks fikseeritud toetusmääraga kuni €4/kg. Toetuse lubatud maht ulatub kuni 1/3 projekti eelarvest ning maksimaalse pakkumise suurus on kuni 250 miljonit eurot projekti kohta. Vähemalt 60% toodetavast vesinikust peab olema ostjate eel-lepingutega kaetud ning toetuse võitnud projekt on kohustatud vesinikku tootma vähemalt järgmise 5 aasta jooksul peale toetuselepingu sõlmimist. Taotlusvoor on avatud 20. veebruarini ja oksjoni tulemused kinnitatakse 2025. aasta teises kvartalis.
“Kiidame Euroopa Vesinikupanga teise oksjoni käivitamist ja Innovatsioonifondi kui olulist sammu vesinikusektori ja Euroopa puhta energia eesmärkide edendamisel. Parem nähtavus tulevastel vesinikupanga oksjonitel on aga ülioluline, et aidata arendajatel planeerida ja otsustada rakenduste jaoks parima ajastuse üle, tagades projektide tõhusa edenemise.“ – Jorgo Chatzimarkakis, Hydrogen Europe tegevjuht
Põhjamaade – Balti vesinikukoridor jõuab teostatavusuuringu etappi
Detsembris kinnitas Elering koos gaasi põhivõrguettevõtete Gasgrid (Soome), Conexus (Läti), Amber Grid (Leedu), Gaz-System (Poola) ja Ontras (Saksamaa) Põhjamaade – Balti vesinikukoridori projekti teostatavusuuringu etappi jõudmisest. Teostatavusuuringu faas järgneb sügisel lõpetatud eeluuringule ja hõlmab ühiseid uuringuid, analüüse, kui ka siseriiklikuid planeeringute algatamisega seotud tegevusi. Kõigepealt viivad põhivõrguettevõtjad läbi ühise äripõhimõtete uuringu, mille raames analüüsitakse 2025. aasta alguses kulude jaotamise ja tariifimudelite põhimõtteid. Sellele järgneva piiriüleste ühisuuringutega analüüsitakse tehnilisi ja majanduslikke parameetreid ja uuringud kestavad eeldatavalt 2026. aasta lõpuni.
“Eelanalüüsid kinnitasid vesinikutaristu arendamise potentsiaali, kuid projekti küpsusastme suurendamiseks on vaja jätkata ühist koostööd.“ – Kalle Kilk, Eleringi juhatuse esimees
McKinsey – Energia üleminek: kus me tegelikult oleme?
Konkreetsete projektide puudumine EL-is ja USAs võib aeglustada dekarboniseerimis-tehnoloogiate hoogu, leiab McKinsey eelmisel aastal koostatud ülevaade energia üleminekust. Tulemused sõltuvad omavahel seotud kasutuselevõtu kiirendamisest, mille hulka kuuluvad taastuvad energiaallikad, elektrifitseerimistehnoloogiad, nagu elektrisõidukid ja soojuspumbad, aga ka vähem arenenud tehnoloogiad, nagu süsiniku kogumine, kasutamine ja ladustamine (CCUS), roheline ja sinine vesinik ning kestlikud kütused. Nii Euroopal kui ka USAl on 2030. aastaks äärmiselt ambitsioonikad vesiniku tootmise eesmärgid – EL eesmärk on toota 10Mt rohevesinikku ja sama palju importida ning USA eesmärk on toota 10Mt puhast vesinikku (sh sinist vesinikku). Nende eesmärkideni jõudmiseks on vaja järgmise viie aasta jooksul Euroopas rohevesiniku tootmist tõsta 25x ja USAs 20x. Praeguste prognooside järgi täidavad projektide arengukavad umbes 90% Euroopa ja 70% USA eesmärkidest, kuid ainult 11% Euroopa ja 15% USA väljakuulutatud projektidest on jõudnud investeerimisotsusteni.
Viimase kümne aasta jooksul on tehtud märgatavaid edusamme ja üldiselt liigub maailm kliimameetmete osas õiges suunas, aga praeguse tempoga on suur oht, et EL ja USA ei täida 2030. aasta kliimaeesmärke. Kuna tehnoloogiate kasutuselevõtt on omavahel seotud, siis viivitustel võib olla ka astmeline mõju, mis takistab järgnevate uuenduste väljatöötamist ja edukat kasutuselevõttu ning seab ohtu 2050. aasta neto-null eesmärgid.
Amber Grid avaldas €3,3 miljardi suuruse energiasõltumatuse strateegia
Leedu gaasi süsteemioperaator Amber Grid’i juhatus kiitis heaks värske strateegia, mille raames ettevõtte investeeringud ulatuvad järgmise kümne aasta jooksul 3,3 miljardi euroni. Enamus investeeringust suunatakse taastuvenergia arendamiseks mõeldud taristusse, näiteks rohelisse vesinikukoridori. See hõlmab ka CO2 transpordi ökosüsteemi arendamist, olemasoleva gaasi ülekandevõrgu uuendamist ja vastupidavamaks muutmist. Strateegia on kooskõlas riiklikus energiasõltumatuse strateegias välja toodud suundadega: tagada energiavarustatus, arendada energia ekspordi väärtust, energiajulgeolekut ja kliimaneutraalset majandust.
“Strateegia 2035 võetud kohustustega taotleme kolme eesmärki – luua infrastruktuur, mis võimaldab usaldusväärselt tarnida puhta energiaga, tagada energia ja riigi julgeolek ning olla oma klientidele usaldusväärsed strateegilised partnerid energiasektori ümberkujundamisel.“ – Nemunas Biknius, Amber Grid tegevjuht
Veel huvitavat vesinikumaailmast…
Mere- ja maismaatuule toetamiseks korraldatakse 2+2 TWh ulatuses vähempakkumisi
Leedu käivitas Klaipeda sadamas BLRT poolt ehitatud esimese vesiniku jõul töötava laeva
Saksamaa ehitab 2025.a. valmis esimesed 525 kilomeetrit riiklikku vesinikukoridori
H2Med Koridori liit edendab Euroopa vesiniku ühtset turgu
Lhyfe ja Atmen arendavad platvormi rohevesiniku sertifitseerimise jälgimiseks
Esimesed tunnustatud STEP’i projektid rõhutavad vesinikku kui ELi strateegilist tehnoloogiat
H2Global käivitab teise globaalse ja piirkondliku fookusega vesinikuoksjoni
BP tegi Saksamaal investeerimisotsuse 100 MW rohelise vesiniku projekti jaoks
Elcogen kindlustas SmartCap’ilt 5 miljoni euro suuruse investeeringu
Liquid Wind plaanib Soomes rajada e-metanooli tootmist
BalticSeaH2 projekt avaldas detsembri uudiskirja
Kuula: Mis värvi on vesinik (Avalinn Podcast)
Kuula: Vesinikutulevik – kõhkluste ja tehnoloogilise kire tulevärk (Kukkuv õun)
Kasulikud infoallikad:
Mission Hydrogen – Iganädalased tasuta vesinikuteemalised veebinarid
Hydrogen Europe – Euroopa vesinikuühingu infoportaal
H2 View – Globaalne vesiniku info- ja uudiste portaal
Mission Innovation – Vesinikuorgude infoportaal
BalticSeaH2 – Vesinikuoru koduleht
__________________
Steven Sepp
Eesti Vesinikuklaster
+37255943550
Kui te ei soovi edaspidi saada e-maile vesinikuklastrilt, siis andke märku ja me eemaldame teid meilistist.
